دیدار رئیس‌جمهور و اعضای هیئت دولت با رهبر انقلاب

1398/06/05
1797 بار

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (چهارشنبه) در دیدار رئیس‌جمهور و اعضای هیئت دولت، با اشاره به لزوم قدرشناسی مسئولین از فرصت خدمت به مردم و ضرورت همکاری و هم‌افزایی قوای سه‌گانه، «اقتصاد» و «فرهنگ» را دو مسئله‌ی مهم کشور خواندند و با تأکید بر توجه کامل مسئولان به «تولید داخلی» به‌عنوان «کلید اصلی حل مشکلات موجود» نکات مهمی را درباره‌ی «رهایی کشور از وابستگی به درآمد نفت»، «توجه ویژه به بخشهای پیشران اقتصادی نظیر مسکن، کشاورزی و شرکتهای دانش‌بنیان»، «ضرورت تغییر نگاه به تولیدکننده به‌عنوان رزمنده‌ی جنگ اقتصادی» و «لزوم جهت‌گیری و هدف‌گذاری پیشرفت اقتصادی به سمت تأمین عدالت و ریشه‌کن کردن فقر» بیان کردند و مسئولان وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های مرتبط با مقوله‌ی فرهنگ را به حساسیت بیشتر و مقابله‌ی جدی و هوشمندانه با هجوم همه‌جانبه‌ی دشمن به مبانی دینی، انقلابی و اخلاقی فراخواندند.
رهبر انقلاب اسلامی در ابتدای این دیدار با تبریک عید سعید غدیرخم و سالروز ولادت حضرت امام موسی بن جعفر علیه‌السلام و همچنین هفته‌ی دولت، و گرامیداشت یاد و خاطره‌ی شهیدان رجایی و باهنر، گفتند: هفته‌ی دولت شاخص و نشانه‌ای است که با یادآوری خدمات و تلاشهای یک سال گذشته، از یک طرف میتواند مایه‌ی دلگرمی باشد و از طرف دیگر، چنانچه این تلاشها با دو شرط مهم «حرکت جهادی» و «نیت الهی» همراه شود، زمینه‌ساز برکات زیادی در جامعه خواهد شد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای یکی دیگر از برکات هفته‌ی دولت را «ارزیابی اعضای دولت از عملکرد یک‌ساله‌ی خود و نقاط قوت و ضعف آن» برشمردند و افزودند: مسئولان باید دوران مسئولیت را که یک لطف الهی برای خدمت به مردم است، قدر بدانند و از این طریق، برای عرصه‌ی بسیار دشوار آخرت زاد و توشه فراهم کنند.
ایشان با اشاره به گذشت شش سال از عمر دولت، تأکید کردند: دو سال باقیمانده از دوران دولت، مدت زمان کمی نیست و باید به دور از گرفتار شدن در برخی آفات، مسائل مهم کشور را «اولویت‌بندی»، و اولویتها را یک به یک پیگیری کرد.
رهبر انقلاب اسلامی یکی دیگر از آفات دولتها در طول سالهای مختلف را «گرفتار شدن به فروع و حواشی» دانستند و گفتند: دولت در این دو سال باقیمانده، از حواشی و مسائل فرعی که متأسفانه با ظهور فضای مجازی، امکان آن بیشتر هم شده است، فاصله بگیرد و مسائل اصلی را در اولویت کاری خود قرار دهد.
رهبر انقلاب، دو اولویت اصلی کشور را «اقتصاد» و «فرهنگ» برشمردند و در سخنانشان درباره‌ی موضوع اقتصاد با اشاره به تأثیرگذاری مشکلات موجود بر طبقات ضعیف و متوسط، تولید داخلی را کلید اصلی حل این مشکلات خواندند و افزودند: البته به دست آوردن و چرخاندن این کلید در قفل مشکلات اقتصادی آسان نیست اما باید این کار را انجام داد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای علت نام‌گذاری امسال به نام «رونق تولید» را توجه به پیش‌بینی‌ها درباره‌ی افزایش کارشکنی‌های بیگانگان برشمردند و خاطرنشان کردند: بهترین مقابله با این دشمنی‌ها، رونق تولید است که به فضل الهی در این زمینه حرکتی در بخشهای مختلف دیده میشود که به نوبه‌ی خود نشان‌دهنده‌ی ظرفیتهای بالقوه در سراسر کشور است، بنابراین مسئولان باید تولید داخلی را اساس کار قرار دهند.
ایشان سپس در تبیین اولویتها در زمینه‌ی اقتصاد، بر سه مسئله تمرکز کردند: «قطع وابستگی به صادرات نفت خام»، «توجه به پیشرانهای اقتصادی که میتوانند موتور محرکه‌ی دیگر بخشها قرار گیرند» و «ضرورت تغییر نگاه مسئولان و دستگاه‌ها به تولیدکنندگان».
رهبر انقلاب، درآمد آسان صدور نفت خام را بلایی بزرگ دانستند و یادآور شدند: این مشکل دیرینه واقعاً به ضرر پیشرفت کشور تمام شده است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به کشورهایی که بدون تولید یک قطره نفت، به پیشرفت چشمگیری دست یافته‌اند، گفتند: حتی در شرایط غیرتحریمی نیز کنترل بازار نفت از جمله قیمت‌گذاری و میزان خرید، دست مصرف‌کننده‌های بزرگ دنیا یعنی کشورهای غربی است و آنها میتوانند بر اساس منافع خود و جهت‌گیری‌های سیاسی، تولیدکنندگان را تحت فشار بگذارند.
ایشان تبدیل نفت خام به فرآورده‌های مختلف را راه اصلی رهایی از وابستگی به صادرات نفت خام برشمردند و افزودند: همچنان که بارها گفته شده است، میتوانیم با استفاده از اندیشمندان و صنعتگران، علاوه بر فرآورده‌های فعلی نظیر گاز و بنزین، در آینده به ترکیبات و تولیدات دیگری دست یابیم که ارزش صادراتی آنها چندین برابر نفت خام باشد.
رهبر انقلاب اسلامی، توجه ویژه‌ی رئیس‌جمهور، وزارت نفت و دیگر دستگاه‌ها را به ساخت پالایشگاه ضروری دانستند و افزودند: مشکل هزینه‌ی تولید پالایشگاه را نیز میتوان با نقدینگی موجود در کشور و مدیریت قوی حل کرد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در زمینه‌ی رونق تولید، برخی بخشهای اقتصادی را دارای قدرت تحریک و فعال کردن بخشهای دیگر خواندند و گفتند: باید به بخشهای پیشران نظیر مسکن، کشاورزی، خودرو، لوازم خانگی و همچنین اقتصاد دانش‌بنیان توجه ویژه کرد چراکه فعال شدن هر کدام از اینها میتواند بخشهای مختلف دیگر را به حرکت وا دارد و حرکت عمومی اقتصادی کشور را بکلی متحول کند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در نکته‌ی مهم دیگری، تغییر نگاه مجموعه‌ی دولت، مسئولان و دستگاه‌ها به تولیدکنندگان را ضروری خواندند و با مقایسه‌ی تولیدکنندگان با رزمندگان سالهای دفاع مقدس، تأکید کردند: تولیدکنندگان، رزمندگان جنگ اقتصادی با دشمنان هستند و باید با این چشم به آنها نگاه کرد.
ایشان با انتقاد مجدد از مشکلات موجود بر سر راه ایجاد واحدهای تولیدی، گفتند: گاهی برای فعالیت یک واحد تولیدی باید نه از ۷ خوان بلکه از ۷۰ خوان عبور کرد که مسئولان باید این مشکل جدی را حل کنند و مقررات زائد و موانع تولید را رفع کرد.
رهبر انقلاب در همین زمینه، نگاه ویژه‌ی دولت به بنگاه‌های متوسط و کوچک را خواستار شدند و افزودند: این نگاه ویژه، رکن اصلی در اقتصاد مقاومتی است که همه‌ی مسئولان آن را پسندیده‌اند و قول اجرا داده‌اند که البته کارهایی هم شده است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: اگر به نکات گفته‌شده اهتمام جدی شود، تحریمها واقعاً به فرصت تبدیل میشود، همان‌گونه که در ماه‌های اخیر نیز چون واردات برخی کالاها دشوار شده، برخی مسئولان به شرکتهای دانش‌بنیان مراجعه کرده‌اند و مقداری از ظرفیتهای جوانان، شرکتهای دانش‌بنیان، جهاد دانشگاهی و مجموعه‌های تولیدی به کار گرفته شده است.
رهبر انقلاب اسلامی در بخش دیگری از سخنانشان، رونق تولید را نیازمند چهار نهاده دانستند: «نیروی انسانی»، «سرمایه»، «فناوری» و «مدیریت اقتصادی».
ایشان نیروی انسانی ایرانی را انصافاً بی‌نظیر برشمردند و گفتند: این واقعیت، امروز مورد اذعان اندیشمندان برخی کشورهای دیگر نیز قرار دارد.

رهبر انقلاب اسلامی، نقدینگی حداقل ۱۸۰۰ هزار میلیاردی و نیز فناوری قابل قبول در بسیاری از زمینه‌ها را دو نهاده‌ی قابل قبول دیگر خواندند و افزودند: اما در بخش مدیریت اقتصادی با وجود تلاشهای قابل تقدیر، باید با حساسیت بیشتر برنامه‌ریزی و عمل کرد تا مشکلات موجود در روند رونق تولید کاهش محسوس یابد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای شکل‌گیری نوعی تحرک در سال جاری در زمینه‌های تولید صنعتی، کشاورزی، انرژی، پتروشیمی و لوازم خانگی را امری مبارک خواندند و با تأکید بر لزوم تقویت کامل این حرکت افزودند: این واقعیت نشان میدهد کسانی که از بن‌بست در کشور حرف میزنند، کاملاً اشتباه میکنند.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به اینکه این واقعیات باید انگیزه و امید و تلاش مدیران را افزون‌تر کند، یک نکته‌ی بسیار مهم را درباره‌ی هدف رونق و پیشرفت اقتصادی کشور بیان کردند.
ایشان گفتند: از نظر اسلام، صِرفِ ثروتمند شدن کشور، مطلوب نیست بلکه هدفِ پیشرفت اقتصادی، تأمین عدالت اجتماعی و ریشه‌کن کردن فقر است وگرنه مانند کشورهای پیشرفته‌ای مثل آمریکا میشویم که طبقات ضعیف همچنان مشکلات عمیقی دارند.
رهبر انقلاب اسلامی در ادامه‌ی سخنان خود با اشاره به «فرهنگ» به‌عنوان اولویت دیگر کشور، گفتند: در موضوع فرهنگ با حمله‌ی همه‌جانبه و جبهه‌ی وسیع بیگانگان مواجه هستیم و همه‌ی مسئولانی که با مسائل فرهنگ مرتبط هستند، باید به این موضوع توجه جدی داشته باشند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: دشمنان نظام اسلامی صراحتاً میگویند که غلبه بر جمهوری اسلامی و حاکمیت اسلام با جنگ نظامی و تحریم اقتصادی امکان‌پذیر نیست و باید با نفوذ فرهنگی و تأثیرگذاری بر ذهنها و مغزها و تحریک هوسها به این هدف رسید.
ایشان با اشاره به اقدامات سازمان‌یافته‌ی ضد فرهنگی و ضد ارزشی خاطرنشان کردند: باید مانع نفوذ این اقدامات سازمان‌یافته در تولیدات فرهنگی همچون هنر، سینما، کتاب و تئاتر شد.
رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه «ما معتقد به بستن فضای فرهنگی کشور نیستیم اما با ولنگاری فرهنگی بشدت مخالفیم» گفتند: ما در شرایطی هستیم که جبهه‌ی مقابل ما و دستگاه‌های استکباری، همه‌ی امکانات فرهنگی و هنری خود را برای ضربه زدن به نظام اسلامی، به کار گرفته‌اند و ما باید برنامه‌ریزی جدی در مقابل این جبهه داشته باشیم.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین با اشاره به برخی اقدامات ضدفرهنگی سازمان‌یافته اما پنهان در جامعه، افزودند: باید دستگاه‌های فرهنگی اعم از وزارت ارشاد، سازمان تبلیغات اسلامی، وزارت آموزش و پرورش، وزارت علوم و صداوسیما و حتی دستگاه‌های اطلاعاتی بر روی این مسائل بشدت حساس باشند.
ایشان یکی از نکات مهم در عرصه‌ی امور فرهنگی را نقش مدیران ارشد و مدیران میانی دستگاه‌ها برشمردند و تأکید کردند: اگر مدیران درخصوص مسائل دینی، فرهنگی و اعتقادی دستگاه‌های تحت مدیریت خود، علناً مراقبت و نقش‌آفرینی کنند، قطعاً تأثیرگذار خواهد بود.
رهبر انقلاب اسلامی، ابراز نگرانی نسبت به مسئله‌ی حجاب در جامعه را، بجا و صحیح دانستند و خاطرنشان کردند: حجاب یک حکم شرعی و یک مسئله‌ی قانونی است و در این زمینه باید در درجه‌ی اول، دستگاه‌های دولتی و حکومتی و مدیران آنها مراقبت کنند تا بر اساس قانون عمل شود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رعایت موازین دینی و ظواهر مذهبی را از جانب مدیران در بدنه‌ی دستگاه‌ها تأثیرگذار دانستند و گفتند: باید حرکت دینی در کشور تقویت شود که این موضوع به پیشرفتهای مادی نیز کمک خواهد کرد.
ایشان در بخش دیگری از سخنان خود به لزوم تعامل، همکاری و هم‌جهتی قوای سه‌گانه اشاره کردند و با تأیید سخنان رئیس‌جمهور مبنی بر ضرورت هم‌افزا بودن سه قوه، افزودند: در برخورد با متخلفان باید منصفانه و عاقلانه و هوشمندانه عمل شود و دستگاه‌های نظارتی به‌گونه‌ای عمل کنند که از اقدامات آنها برداشتهای تبعیض‌آمیز و غرض‌آلود و مچ‌گیری صورت نگیرد.
رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه قوه‌ی مجریه میان‌دار و عهده‌دار وظیفه‌ی سنگین اداره‌ی کشور است، خاطرنشان کردند: همه باید به این واقعیت توجه کنند، البته مسئولان دولتی نیز باید صبر و تحمل خود را افزایش دهند و برای کوچک‌ترین موضوع یا مشکلی، بی‌تابی نکنند.
«نترسیدن از دشمن» توصیه‌ی دیگر حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به مسئولان دولت بود که گفتند: برخی اوقات سخنانی را می‌شنوم که نشانه‌ی بیمناک بودن از دشمن است، درحالی‌که از دشمن، واقعاً نباید ترسید زیرا این دشمن از ابتدای انقلاب اسلامی وجود داشته و هر کاری هم که توانسته کرده اما به موفقیت نرسیده است.
ایشان افزودند: آمریکا، اروپا و حتی شوروی سابق در این چهل سال هر اقدامی را که میتوانستند علیه جمهوری اسلامی انجام دادند اما به نتیجه نرسیدند. البته آزار و اذیت و زحمت به وجود آورده‌اند ولی نتوانسته‌اند مانع از حرکت و پیشرفت نظام اسلامی شوند.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به پیشرفتها و افزایش توانایی‌های جمهوری اسلامی در عرصه‌های سیاسی، دفاعی و اقتصادی تأکید کردند: دشمن هیچ غلطی نمیتواند بکند و چهل سال دوم جمهوری اسلامی قطعاً از چهل سال اول، برای ما بهتر و برای دشمنان بدتر خواهد بود.
ایشان در بخش پایانی سخنان خود به موضوع کشمیر اشاره کردند و با ابراز ناراحتی از وضع مسلمانان این منطقه گفتند: ما با دولت هند روابط خوبی داریم اما انتظار و توقع از دولت هند این است که سیاستی منصفانه در قبال مردم نجیب کشمیر در پیش بگیرد و به مردم مسلمان این منطقه زور گفته نشود.
رهبر انقلاب اسلامی، وضعیت کنونی منطقه‌ی کشمیر و اختلافات هند و پاکستان در این زمینه را نتیجه‌ی اقدامات انگلیس خبیث به هنگام خروج از شبه‌قاره‌ی هند دانستند و گفتند: انگلیسی‌ها برای استمرار درگیری در کشمیر، تعمداً این زخم را در این منطقه برجای گذاشتند.
پیش از سخنان رهبر انقلاب اسلامی، آقای روحانی رئیس‌جمهور در سخنانی با اشاره به اقدامات صورت‌گرفته در کمک به آسیب‌دیدگان زلزله‌ی کرمانشاه در سال ۹۶ و سیل سال ۹۸، از استمرار خودکفایی در برخی بخشها ازجمله در تولید گندم خبر داد و خاطرنشان کرد: به‌رغم تحریمها، در ذخیره و تأمین کالاهای اساسی در شرایط خوب و اطمینان‌بخشی قرار داریم.
آقای روحانی با اشاره به نوسانات در بازار کالا و ارز در سال گذشته، گفت: با وجود تلاشهای همه‌جانبه‌ی آمریکا برای جلوگیری از صادرات و واردات کالا، توانستیم در بازار، تعادل و ثبات ایجاد کنیم.
رئیس‌جمهور با تجلیل از صبر و مقاومت ملت ایران در برابر فشارها گفت: امروز در سطح جهانی آمریکا به‌عنوان یک پیمان‌شکن منزوی شناخته میشود و از لحاظ حقوقی، اولین بار در دو نوبت، آمریکا را در مجامع حقوقی جهانی محکوم کردیم.
رئیس‌جمهور، تحریمهای آمریکا را اقدامی تروریستی دانست و خاطرنشان کرد: امروز آمریکا دست به تروریسم اقتصادی علیه همه‌ی ملت ایران و کودکان و زنان و مردان ایرانی زده است.
آقای روحانی با اشاره به گامهای متقابل ایران در کاهش تعهدات برجامی، گفت: مسیر صحیح و درستی را در کاهش تعهدات انتخاب، و تأکید کرده‌ایم صبر ما حدی دارد و در برابر بی‌تعهدی آنها نمیتوانیم تعهد کامل بپذیریم.
رئیس‌جمهور با بیان اینکه اگر مذاکرات با ۱+۴ موفق باشد میتواند شرایط را عوض کند، گفت: اگر گفتگوها ناموفق باشد، به مسیر خود ادامه خواهیم داد.
آقای روحانی افزود: قدرتهای جهانی میدانند که در صورت تحریم کامل نفت و به صفر رساندن صادرات نفت ایران، آبراه‌های بین‌المللی نمیتواند امنیت سابق را داشته باشد، بنابراین فشار یک‌جانبه علیه ایران نمیتواند به نفع آنها باشد و امنیتشان را در منطقه و جهان تضمین نمیکند.
رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اقدامات بانک مرکزی و بخش اقتصادی دولت برای ایجاد آرامش در بازار گفت: قیمت ارز تا حدی متعادل شده، ضمن اینکه نسبت به تأمین کالاهای اساسی و ضروریات زندگی مردم اطمینان داریم.
آقای روحانی افزود: آمارها نشان میدهد از اردیبهشت ماه امسال، تورم نقطه به نقطه و ماهانه رو به کاهش است.
رئیس‌جمهور سیاست دولت را فروش فرآورده‌های نفتی به جای فروش نفت خام اعلام کرد و افزود: برای این کار پالایشگاه‌های موجود را توسعه داده و پالایشگاه‌های جدید ایجاد خواهیم کرد.
رئیس‌جمهور گفت: در قدم اول توانستیم در زمینه‌ی نفت گاز و گازوئیل خودکفا شویم و به صادرات برسیم و امروز هم در زمینه‌ی بنزین خودکفا شده و بنزین صادر میکنیم.
آقای روحانی ادامه داد: باید مصرف بی‌رویه‌ی بنزین را کاهش دهیم که چارچوب مناسبی را در شورای عالی هماهنگی اقتصادی برای این هدف، تصویب کرده‌ایم.
رئیس‌جمهور با اشاره به دستور رهبر انقلاب درباره‌ی تغییر و اصلاح ساختار بودجه خاطرنشان کرد: هرچند در این مورد مقداری تأخیر داریم اما تحریم فرصتی برای تغییر ساختار بودجه به وجود آورده است.
آقای روحانی از کاهش بیکاری خبر داد و با اشاره به توسعه‌ی نقش‌آفرینی شرکتهای دانش‌بنیان گفت: گردشگری نیز ۴۳ درصد نسبت به سال قبل بیشتر و حدود ۳۰۰ هزار اشتغال در این حوزه ایجاد شده است.
رئیس‌جمهور با اشاره به تحول در روستاها در زمینه‌ی آب، برق، راه، بهداشت و درمان و ارتباطات خاطرنشان کرد: روزانه ۲۰ روستا به شبکه‌ی ملی اطلاعات و ۱۰ روستا به گاز وصل میشود، ضمن اینکه هر هفته ۳۰ روستا به آب اشامیدنی متصل میشود.
آقای روحانی با اشاره به توجه ویژه‌ی دولت به قشر ضعیف و تحت پوشش کمیته‌ی امداد و بهزیستی گفت: همه‌ی موفقیتهای دولت تا امروز در سایه‌ی لطف خدا، هدایت رهبری و حضور و حمایت مردم بوده و اگر این سه نبود، ناتوان‌تر از آن بودیم که در برابر یک توطئه‌ی عظیم جهانی، کشور را اداره، و نیازهای مردم را تأمین کنیم.
رئیس‌جمهور با اشاره به ضرورت هم‌افزایی هر سه قوه تأکید کرد: اگر همه‌ی دستگاه‌ها در کنار هم قرار بگیریم و همدیگر را یاری کنیم، با شتاب بیشتر از تحریمها عبور میکنیم، حل مشکلات مردم سریع‌تر میشود و آمریکا را به زانو در خواهیم آورد.

ارسال یک نظر