اخبار فرهنگی

یکشنبه, 16 دی 1397 10:00

کرسی تلاوت 16 دی ماه

کرسی تلاوت این هفته شانزدهم دی ماه 97 با حضور قاری نوجوان جناب آقای علی واحدی در مسجد امام علی علیه السلام پردیس برگزار شد.
ه گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، همزمان با فرارسیدن روز دانشجو، حجت‌الاسلام حسین افتخاریان مسئول مرکز قرآن و عترت نهاد رهبری در دانشگاه‌ها، یادداشتی شامل ۱۶ نکته و توصیه قرآنی از بیانات رهبر معظم انقلاب را گلچین نموده‌اند که متن کامل آن را از نظر خوانندگان محترم می‌گذرانیم. متن این یادداشت به شرح زیر است: باسمه تعالی۱۶ نكته و توصيه قرآنی گلچين شده از سخنان مقام معظم رهبریبه مناسبت ۱۶ آذر روز دانشجو ۱. این دوران، دوران قرآن است؛... پس، امروز فرصتی تاریخی و استثنایی است؛ برای این که قرآن در هدایت فکر و عمل انسان‌ها، قدرت و چیرگی خود را نشان دهد. ۶۸/۷/۲ ۲. عزیزان من! قرآن نور است و حقیقتاً دل و روح را روشن می‌کند. اگر با قرآن اُنس پیدا کنید، می‌بینید که دل و جان شما نورانی می‌شود. ۷۵/۱/۱۴ ۳. بد است كه متخصص ما و شخصيت برجسته علمی ما در سطوح بالای دانشگاهی، در قبال قرآن و مسائل قرآن، عوام محض باشد و به قرآن مراجعه نداشه باشد، از قرآن استفاده نكند و قرآن را هر روز نخواند. اين‌ها عيوبی است كه الآن وجود دارد. ۸۶/۹/۱۷ ۴. اگر فرزانگان و نخبگان دانشگاهی و تحصيل‌كرده‌های ما، هر روز مقيد باشند يك صفحه قرآن را، من گاهی می‌گويم نيم صفحه قرآن را، با توجه به ترجمه بخوانند و در آن تدبر بكنند، اين خودش غوغايی به راه می‌اندازد. اگر بخواهيم اين را درست كنيم، فرهنگ‌سازی می‌خواهد و احتياج به تدبير دارد. ۸۶/۹/۱۷ ۵. درگوشه و کنار جامعه، از جمله در مراکز دولتی و ادارات و دانشگاه‌ها، همه را به پیروی از تعالیم نورانی قرآن تشویق نماید. کتاب خدا در میان مردم حضور واقعی بیابد و آموختن و تدبر و تعمق در آن، برای همه به‌خصوص جوانان و نوجوانان، امری رایج و دایر گردد. ۶۹/۳/۱۰ ۶. فرهنگ غربى بايد به‌وسيله‌ى…
مراسم عزاداری اربعین حسینی با حضور هیئت‌های دانشجویی در حسینیه امام خمینی در اربعین حسینی علیه‌السلام، حسینیه‌ی امام خمینی رحمه‌الله میزبان هیئت‌های دانشجویی از سراسر کشور بود و دانشجویان دلداده‌ی حضرت اباعبدالله الحسین علیه‌السلام و اصحاب باوفای ایشان، در حضور رهبر معظم انقلاب اسلامی به عزاداری پرداختند. رهبر انقلاب اسلامی پس از عزاداری دانشجویان در سخنان کوتاهی، دل‌های پاک، احساسات صادقانه و ایمان زلال جوانان مؤمن را زمینه‌ساز جلب تفضلات الهی خواندند و برای دستیابی ملت ایران به همه‌ی اهداف بزرگ و آرمان‌های بلند اسلام و انقلاب اسلامی دعا کردند. همچنین در این مراسم، حجت‌الاسلام سعدی در سخنانی اربعین را روز بازخوانی سنت الهی مبنی بر تحقق پیروزی جریان حق و شکست دشمن دانست و گفت: پایه‌های تمدن حسینی علیه‌السلام بر اساس ارتباط با خدا و تسلیم در برابر حق، زیارت اربعین و ایستادگی در برابر استکبار شکل گرفته است. آقای سعدی، تمدن‌سازی با محور اربعین را وظیفه‌ی دانشگاه و نخبگان حوزوی و دانشگاهی خواند و افزود: رسیدن به تمدن نوین اسلامی مبتنی بر اربعین و فرهنگ حسینی علیه‌السلام باید مسئله‌ی امروز دانشگاه باشد. در این مراسم، آقای میثم مطیعی نیز به ذکر مصیبت و نوحه‌خوانی پرداخت. در پایان مراسم، دانشجویان نماز ظهر و عصر را به امامت رهبر انقلاب اسلامی اقامه کردند.
غبار روبی قبور مطهر شهدای گمنام امروز یکشنبه 29 مهرماه با حضور جمعی از اساتید دانشجویان و کارمندان پردیس انجام پذیرفت.
مراسم عزاداری بمناسبت سالروز شهادت حضرت رقیه سلام الله علیها امروز بعداز نماز ظهر و عصر در مسجد امام علی عیه السلام پردیس با مداحی مادحین اهل بیت برگزار شد.
شنبه, 01 مرداد 776 09:27

برگزاری محفل انس با قرآن

محفل انس با قرآن (باحضورآقاي علی واحدی قاري ممتاز نوجوان استان البرز ) امروز یکشنبه 22 مهر97، بعد از نماز ظهر و عصر در مسجد امام علی (ع) در جمع اساتید، دانشجویان و کارمندان پردیس برگزار شد.
کرسی تلاوت مجلسی این هفته در روز یکشنبه 15 مهرماه 97 باحضورآقاي محمدحسين بهمن دانشجو و قاري ممتاز پرديس برگزار شد.
کرسی تلاوت مجلسی قرآن کریم با قرائت استاد عبدالصمد مرزوقی از عراق در روز یکشنبه 8 مهرماه 97 در مسجد امام علی علیه السلام پردیس با حضور اساتید ، دانشجویان و همکاران این پردیس برگزار شد.
به گزارش مركز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمايندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، حجت‌الاسلام والمسلمین رستمی، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در گفتگو با خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو در مشهد، گفت: ما همه تشکل‌های دانشجویی را تشکل انقلابی می‌دانیم و از نظر ما هر تشکلی که دلش برای اعتلای نام ایران و دفاع از کشور با تمام دارایی‌هایش می‌تپد، یک تشکل انقلابی است.حجت‌الاسلام والمسلمین رستمی افزود: تشکل‌هایی که شعارهای انقلاب اسلامی را به دست می‌گیرند و با شعارهای انقلاب پیش می‌روند و به دنبال مطالبات رهبری هستند، قطعا وظایف دانشجویی خود را به درستی انجام می‌دهند و ما وظیفه خودمان می‌دانیم که از این تشکل‌ها در تمام ابعاد حمایت کنیم.رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها گفت: انتظار ما از مدیران دانشگاه‌ها این است که با توجه به رسالتشان که پیش برد آرمان‌های انقلاب اسلامی است، با دانشجویان تشکل‌های انقلابی همکاری‌های لازم را انجام دهند.وی در مورد همکاری نهاد رهبری و تشکل‌های دانشجویی گفت: از تشکل‌های دانشجویی برای پیشبرد اهداف نهاد رهبری در دانشگاه‌ها کمک می‌گیریم.حجت‌الاسلام والمسلمین رستمی افزود: احساس ما این است که دانشجویان، قالب بخش آرمان‌خواه و مطالبه‌گر جریان عمومی کشور را تشکیل می‌دهند و در دانشگاه‌ها این تشکل‌های دانشجویی هستند که پیگیر این موضوع هستند.رئیس نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها پیرامون روحیه آرمان‌خواهی دانشجویان اظهار داشت: شاید برخی از مدیران دانشگاهی در بیان مطالبات محدودیت‌هایی داشته باشند، اما تشکل‌های دانشجویی به خاطر اینکه به هیچ جریان و تفکری تعلق خاطر ندارند، در بیان مطالبات صریح‌تر هستند.وی در خصوص حمایت از تشکل‌های دانشجویی گفت: نهاد رهبری، تشکل‌های دانشجویی را در بحث‌های آموزشی، اردوهای علمی و دعوت از مسئولین برای حضور در دانشگاه‌ها همراهی و حمایت می‌کند.حجت‌الاسلام والمسلمین رستمی بیان کرد: نهاد رهبری در دانشگاه‌ها باید تسهیل کننده فعالیت جریان انقلابی باشد و به تعبیر مقام معظم رهبری باید نهاد رهبری حضور روحانی اصیل…

تماس با ما

  • کرج، بلوار امام زاده حسن ، پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران
  • تلفن تماس: 02632818706
  • فکس: 02632818708
  • ایمیل : info@nahadutcan.ir
  • انتقادات و پیشنهادات

درباره ما

نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاهها حسب عنايت و دستور حضرت آيت‌الله خامنه‌اي (مدظله‌ العالي) با هدفي متعالي و در راستاي ايجاد دانشگاه مؤمن و متعبد به هدايت الهي و در راستاي تبيين ارزشهاي اسلامي و تعميق آگاهيهاي ديني و اعتقادي دانشجويان و دانشگاهيان و بر اساس مصوبة نهايي اسفندماه سال 1372 شوراي عالي انقلاب فرهنگي مبني بر ايجاد سازماني جديد براي تحقق منويات معظم‌ له، بر اساس اهداف و وظايف معين تشكيل گرديد كه در كلية دانشگاهها و مراكز آموزش عالي به انجام وظايف مصرح در اساسنامه مي‌پردازد.