همایش بزرگداشت دهه مبارک فجر با موضوع دستاروردهای دولت سیزدهم

1401/11/19
431 بار

همایشی با موضوع ارائه دستاوردهای دولت سیزدهم و برنامه های پیش رو با حضور دکتر علی سلاجقه معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست کشور روز سه شنبه 18 بهمن ماه 1401در دانشکدگان کشاورزی و منابع طبیعی برگزار شد.
دکترعلی سلاجقه در آیین گرامیداشت چهل و چهارمین سالگرد فجر انقلاب اسلامی که در دانشکدگان کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران برگزار شد به ارایه عملکرد دولت سیزدهم پرداخت و افزود: در کشور به یک هزار دستگاه سنجش میزان گرد و غبار نیاز داریم که اکنون کار ساخت تعدادی از آن ها در استانهای تهران، قم و خوزستان به قیمت ۳۵۰ میلیون تومان برای هر دستگاه آغاز شده است.
وی در ادامه با بیان اینکه در کشور شاهد اتفاقات خوبی در حوزه محیط زیست هستیم و در راستای عمل به شعار امسال، تا کنون بیش از ۲۰۰ نشست با شرکت‌های دانش بنیان گوشه و کنار کشور برگزار شده است، اظهار کرد: با اتکا به ظرفیت های داخلی می‌توان به بخش زیادی از نیازهای زیرساختی محیط زیست پاسخ داد.
دکتر سلاجقه گفت: ما به این سبک اقدامات خلاقانه و نوآورانه نیاز داریم تا بتوانیم مشکلات کشور را با استفاده از توان متخصصین داخلی رفع کنیم.
معاون رئیس جمهور با اشاره به وضعیت گرد و غبار استان خوزستان و اینکه ۹۵ درصد منشاء گرد و غبار این استان خارجی است، ابراز کرد: خوشبختانه هم اکنون تمام دشت خوزستان مرطوب است ولی هنوز شاخص میزان گرد و غبار در این منطقه بالا است.
معاون رییس جمهور در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به اینکه بخشی از تمرکز سازمان محیط زیست بر ساماندهی پسماند در استانهای مختلف معطوف شده، گفت: اولین برنامه جامع در این خصوص برای سراوان در استان گیلان تدوین شده است.
دکترسلاجقه گفت: ابتدا از ورود هرگونه زباله به این منطقه جلوگیری و سپس این محدوده ایزوله شد و اقدامات لازم برای راه اندازی تبدیل پساب به آب مورد نیاز بخش کشاورزی صورت گرفته است.
وی افزود: در ۲ گام چهارساله انتظار داریم مشکل پسماند سراوان به طور کامل حل شود تا شاهد تغییر چهره این منطقه باشیم. وی ابراز کرد: یکی از شرکت‌های دانش بنیان کشور با استفاده از تکنولوژی روز می‌تواند ۱۰۰ درصد پسماند عادی را به کربوهیدوکربن‌های سبک و سنگین تبدیل و آن را به کشورهای اطراف صادر کند و این روند در حال انجام است.
رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور گفت: خوشبختانه در حوزه پسماند اقدامات مناسبی انجام شده و چرخش مالی ۸۰ هزار میلیارد تومانی آن که به صورت نامشخص در جریان بود شفاف سازی شد.
وی با اشاره به اینکه این دولت برنامه های زیادی در بخش‌های مختلف از جمله محیط زیست داشت ولی تا آمد جانی بگیرد، متحمل هجمه های اخیر شد، گفت: هر چند کشور را از داخل و خارج درگیر کرده‌اند ولی قطعا وضعیت این طور نمی‌ماند و وضعیت اقتصادی بهبود پیدا می کند.
رییس سازمان محیط زیست کشور گفت: نفتی که در حال حاضر به فروش می‌رود تمام و کمال صرف توسعه می‌شود ولی اینقدر کمبودها زیاد است که آنچنان پررنگ دیده نمی‌شود.
وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به موضوع حجاب اشاره کرد و گفت: دشمن دنبال آن بود که از طریقی ضربه ای به کشور بزند و این بار از این نقطه وارد شد در حالیکه حجاب قانون دارد و دولت در این بحث تمهیدات لازم را با برنامه‌های فرهنگی، عادلانه و مدبرانه و نه از طریق خشونت اندیشیده است.
دکترسلاجقه با اشاره به اینکه در دهه فجر امسال شاهد افتتاح پروژه‌های قابل توجهی در کشور بودیم، گفت: بدون اغراق باید گفت تعداد این پروژه ها به هیچ وجه قابل مقایسه با سالهای قبل نبود.
گفتنی است دکتر سید محمد علی ابراهیم زاده موسوی رئیس دانشکدگان در ابتدای مراسم ضمن گرامیداشت ایام الله دهه فجر و تبریک ایام، دستاوردهای انقلاب اسلامی را بسیار چشمگیر توصیف کردند و استقلال کشور که برگرفته از آرمان های حضرت امام خمینی (ره) است را بسیار ارزشمند خواندند که باعث شد کشوری مستقل و تاثیر گذار در سطح جهان باشیم.

ارسال یک نظر